Zdroj: Offshore Sensing AS

Norská autonomní plachetnice jako první svého druhu zdolala Atlantský oceán

Tento počin dokazuje možnost využití bezpilotních plavidel při dálkových misích, což může znamenat značné snížení nákladů na posádku.

8. září 2018 14:14:10

Norská firma Offshore Sensing AS sestrojila bezpilotní autonomní plachetnici s názvem Sailbuoy, která úspěšně zdolala Atlantský oceán. Na své dvouapůlměsíční cestě z kanadského Newfoundlandu do Irska urazila přibližně 2900 km. Jednalo se o součást závodu robotických lodí s názvem Microtransat Challenge, jehož cílem je dokázat možnost využití bezpilotních plavidel pro dlouhodobé námořní mise od výzkumu až po pobřežní stráž. Cena lodi Sailbuoy činí 3,9 milionu Kč. Pohon zajišťují solární panely, GPS vysílače pak poskytují možnost přesného sledování polohy v reálném čase.


Zdroj: Offshore Sensing AS

“Tento počin ještě nikdo neuskutečnil. Sailbuoy zdolal tuto vzdálenost zcela sám bez jakékoli nehody. O významný počin se jedná z toho důvodu, že dokazuje, bezpilotní plavidla lze použít k dlouhodobému a dálkovému průzkumu oceánů. Tím se značně snižují náklady na průzkum oceánů, což umožňuje získat mnohem detailnější znalosti o oceánech, než je možné s využitím konvenční technologie s lidskou posádkou,” uvádí v rozhovoru pro Digital Trends ředitel firmy David Peddie.

Firma se nyní hodlá zaměřit na testování funkčnosti senzorů a chování lodi v nepříznivých povětrnostních podmínkách, které představují například hurikány.

Zdroj: Digital Trends