Zdroj: Space Photo Library

Japonští vědci jako první na světě otestují koncept vesmírného výtahu

O myšlence vesmírného výtahu se ve vědecké komunitě hovoří již více než 100 let. Až nyní se za to však někdo rozhodl vzít.

7. září 2018 11:13:13

Ačkoli se specifika různých pojetí konceptu vesmírného (nebo také orbitálního) výtahu liší, jejich základ je stejný. Jedná se zpravidla o určité vozidlo, které cestuje ze Země na oběžnou dráhu po nataženém laně či kabelu. Dosud šlo spíš o vědeckofantastický sen, avšak výzkumníci z japonské Shizuoka University se chtějí jeho realizaci alespoň o krůček přiblížit. Svůj design chtějí otestovat ve velmi, velmi zmenšeném měřítku.


Zdroj: Obayashi Corp.

Jejich testovaný “výtah” je v zásadě malá krabička o rozměrech 6 × 3 × 3 cm. V plné velikosti by se však jednalo o kabinu schopnout přepravovat zásoby na oběžnou dráhu. Japonská vesmírná agentura JAXA v úterý 11. září vyšle na oběžnou dráhu raketu H-2B se dvěma minidružicemi, z nichž jedna ponese danou kabinu výtahu. Mezi těmito družicemi bude následně na vzdálenost 10 metrů napnuto lano, po kterém bude kabina za pomocí motorů cestovat. Její pohyb budou monitorovat kamery na obou družicích.


Zdroj: Adobe Stock

Realizace tohoto pohybu ve vesmíru je zcela jistě jednodušší než mezi Zemí a oběžnou dráhou, nicméně v současné době nemáme natolik silný materiál, který by dokázal vydržet nápor všech přítomných sil. Pokud se Japoncům (nebo komukoli jinému) skutečně podaří vesmírný výtah sestrojit, mohly by podle některých expertů klesnout náklady na přepravu zásob ze současných 500 000 Kč na kilogram až na pouhých 5 000 Kč.

Zdroj: Futurism