Zdroj: Freischaerler

Australské studio představilo vizi obyvatelného ostrova tvořeného plastovým odpadem

Jedná se o mimořádně komplexní vizi, která zpochybňuje koncept národního státu a klade si za cíl vyřešit největší problémy současného světa.

4. září 2018 18:10:03

Australské designové studio Freischärler, jehož zakladateli jsou Noël Schardt a Björn Mündner, představilo svou vizi s názvem United Plastic Nation, která má současně řešit největší problémy světa jako plastové znečištění a chudoba. Jedná se o soběstačné plovoucí město postavené z 3D vytisknutých materiálů produkovaných robotickými drony. Potravu obstarávají vertikální akvaponické farmy, voda a odpad kolují v uzavřených systémech a elektřina je generována z energie vln.


Zdroj: Freischaerler

Město neustále roste jak do výšky, tak také do šířky podle půdorysu připomínajícího rozvržení ulic New Yorku, a tvoří tak obří nepotopitelné těleso, které během své plavby světovými vodami shromažďuje plastový odpad a recykluje ho. Dostane se do blízkosti všech kontinentů, a dá tak lidem z oblastí chudoby možnost začít nový, kvalitnější život.


Zdroj: Freischaerler

Jak uvádí samotní tvůrci, jedná se o zpochybnění konceptu národního státu, který se definuje vyloučením ze svého okolí prostřednictvím hranic a občanství. United Plastic Nation je naopak ze své podstaty inkluzivní, nemá hranice a je součástí všech kontinentů. Občanem se zde tak může stát úplně kdokoli. “Zrodí se společnost skutečnýcch městských nomádů, která se nebude stěhovat z města do města, ale bude cestovat společně se svým městem,” dodává studio.

Zda se lidstvu této reality někdy podaří dosáhnout, nevíme. Nicméně pokud ano, dost pravděpodobně to nebude zásluhou dnes žijících generací.

Zdroj: designboom