Zdroj: RM Sotheby's

Elektrické Zagato Zele v 70. letech zcela předběhlo dobu, nyní je na prodej v aukci

Nejspíš si dovedete představit, že když italská automobilka Zagato v roce 1972 poprvé představila svůj plně elektrický model Zele na Ženevském autosalonu, dočkala se především zvednutých obočí tamních diváků.

3. září 2018 18:09:05

Jen o rok později, v roce 1973, však vypukl tzv. ropný šok, který způsobil drastický nárůst cen paliva po celém světě, a z nenápadného elektromobilu se rázem stala nejrozumnější automobilová volba. Sériová výroba tohoto vozu, jehož design je založen na známějších modelech Fiat 500 a Fiat 124, začala v roce 1974, avšak o pouhé dva roky později skončila. Vyrobeno bylo asi 500 kusů, přičemž jeden z nich s označením Zele 1000 (nejslabší ze tří výkonnostních variant), bude tuto středu vydražen aukčním domem Sotheby’s.


Zdroj: RM Sotheby’s

Vzhledem k současnému vývoji automobilového průmyslu můžeme říci, že Zagato Zele předběhlo svou dobu o celá desetiletí. Jednalo se totiž o plně elektrické vozidlo poháněné čtyřmi 12voltovými bateriemi, které bylo pomocí transformátoru možné dobít jednoduše v každé elektrické zásuvce. Maximální rychlost, kterou vůz dokázal vyvinout, byla zhruba 40 km/h, přičemž na jedno plné nabití ujel přibližně 80 km. První “moderní” elektromobil se pak objevil až v roce 2008.

Zdroj: designboom