Zdroj: Wikimedia Commons/elliottwolf

Bývalí astronauti NASA vás provedou raketoplánem Discovery v nové virtuální prohlídce

Americký raketoplán Discovery během své dlouholeté služby proslul zejména tím, že na oběžnou dráhu vynesl Hubbleův vesmírný dalekohled, který je označován za jeden z nejzásadnějších vědeckých přístrojů v historii.

3. září 2018 13:46:43

Ve čtvrtek 30. srpna uplynulo přesně 34 let ode dne, kdy se Discovery vydal na svou první vesmírnou cestu. A projekt Google Arts & Culture ve spolupráci s Národním muzeem letectví a kosmonautiky ve Washingtonu D.C. při této příležitosti zveřejnil 360° video, které divákům umožňuje nahlédnout do útrob raketoplánu. Roli průvodců přitom neplní nikdo jiný než bývalí astronauti NASA Charles Bolden a Kathryn Sullivanová, kteří se podíleli na vynesení Hubbleova vesmírného dalekohledu.


Zdroj: Paul J. Richards/AFP/Getty Images

“Discovery má za sebou všechny druhy misí, pro které byly raketoplány navrženy, od vynesení Hubbleova dalekohledu až po zásobování modulů Mezinárodní vesmírné stanice a mnohem více. Dnes oslavujeme jeho 39 misí a 365 dní celkem strávených ve vesmíru…,” uvádí v tiskové zprávě Ellen R. Stofanová, ředitelka Národního muzea letectví a kosmonautiky. Videozáběry s rozlišením 8K byly pořízeny kamerou Yi Halo z dílny Googlu a firmy YI Technology.

Raketoplán Discovery si svou vesmírnou derniéru odbyl v březnu 2015 a nyní “odpočívá” ve zmíněném muzeu jakožto veřejně vystavený exponát. A nyní si již můžete užít slíbenou prohlídku:

Zdroj: CNET