Zdroj: Queensland University of Technology

Největší korálový útes světa chrání před predátory a znečištěním autonomní dron

Velký bariérový útes si na nedostatek nepřátel rozhodně nemůže stěžovat. Ohrožují ho globální oteplování, okyselování oceánů či invazivní predátoři. Nyní má však na své straně nového pomocníka.

2. září 2018 15:31:47

Autonomní podvodní dron s názvem RangerBot je výsledkem práce výzkumníků z australské Technologické univerzity v Queenslandu. Jejich výtvor si díky svému mnohoúčelovému využití vysloužil přirovnání ke švýcarskému armádnímu noži. Dokáže totiž monitorovat kvalitu okolní vody, hledat známky bělení korálů a rozpoznávat znečištění. Oblast kolem útesu rovněž zvládne zmapovat rychleji než kdy dříve, což přinese užitek budoucímu výzkumu. Tím však výčet jeho funkcí zdaleka nekončí.


Zdroj: Queensland University of Technology

RangerBot vydrží pod vodou třikrát déle než lidský potapěč a jeho činnost neovlivní ani nepříznivé počasí. Díky systému počítačového vidění pak dokáže identifikovat dravé mořské hvězdice, které se korály živí, a představují tak pro útes značné nebezpečí. Jakmile dron predátora rozpozná, je schopen mu s 99% přesností vstříknout do těla ocet či žlučové soli, které ho usmrtí.


Zdroj: Queensland University of Technology

Na začátku bude uveden do provozu pouze jeden RangerBot, avšak s postupem času by se tato “flotila” měla rozšířit. Tým pouhých 6 dronů by totiž dokázal zkontrolovat celý útes 14krát během jednoho roku za cenu zhruba 16 milionů Kč. Oproti tomu stejný počet lidských potápěčů by za daný čas zvládl pokrýt pouze polovinu útesu, a navíc za dvojnásobnou cenu.

Zdroj: Futurism