Foto: Bureko

Bureko 6x6. 1200 koní pod kapotou nejextrémnějšího českého vozu

Malá automobilka z Českých Budějovic patří k těm výrobcům, které u nás téměř nikdo nezná. Přesto firma Bureko svými extrémními SUV dobývá zahraniční trhy.

1. září 2018 15:17:44

Vše začalo roku 2008, kdy americká automobilka Hummer představila na Detroitském autosalonu svou studii označenou HX. V nadcházejícím roce však zasáhla automobilový průmysl ekonomická recese a výrobce ikonických luxusních terénních vozů musel pro finanční problémy ukončit výrobu.

Oddaný český fanoušek vozů Hummer František Janeš, jenž se do té doby živil výrobou zastřešení bazénů, to však nemohl nechat jen tak a rozhodl se, že na výrobu vozů Hummer naváže v českých podmínkách a studii Hummer HX uvede do výroby svépomocí.

Začalo tedy několik let vývoje, na jejichž konci stál vůz vzhledově odpovídající nerealizovanému Hummeru HX s místem vzniku v Českých Budějovicích. Stroj Bureko H2X, někdy označovaný také Bureko 4×4, se stal prvním produktem svého malého výrobce, jenž odstartoval působivou dráhu malosériového producenta luxusních terénních automobilů.


Bureko H2X Foto: Bureko

O pár let později navázal na úspěch Bureka 4×4 větší sourozenec v podobě monumentálního šestikolového pick-upu, o jehož základ se postaral Land Rover Discovery. Bureko 6×6 se však v letošním roce dočkalo nástupce v podobě impozantního vozu, jehož výkon převyšuje 1000 koní.

Nové Bureko nese označení New 6×6 Hennesey. Vůz dostal nový design a především motory, přičemž technika z produkce Land Roveru byla zachována. O pohon české novinky se starají agrégáty o objemu 6,2 litru od amerického výrobce supersportovních automobilů Hennesey, které nabízejí v celkem sedmi variantách výkon od 600 do 1200 koňských sil. Výrobce slibuje extrémní průchodnost terénem, spolehlivost a také skutečnost, že je novinka jediným šestikolovým pick-upem na světě, jenž je možné řídit s řidičským oprávněním pro klasický osobní vůz.

Ač je na našich silnicích vozů Bureko jako šafránu, zejména bohatá klientela USA, Ruska a zemí blízkého východu nedá na tyto české stavby dopustit. Vzhledem k možnosti velké individualizace každého automobilu firma nezveřejňuje základní cenu. Ta však zřejmě nebude nižší než pět milionů korun. Oficiální web výrobce pro zájemce o koupi naleznete zde.