Zdroj: Dezeen / Znera

Rozsáhlá síť filtračních věží má pomoci indickému Dillí od toxického smogu

Dubajské architektonické studio Znera navrhlo koncept sítě 100 metrů vysokých věží, jejichž účelem je absorbovat smog, a čistit tak zamořené ovzduší druhého největšího města v Indii.

31. srpen 2018 12:14:41

Dillí je podle dat Světové zdravotnické organizace město s nejznečištěnějším ovzduším na světě. Ke špatné kvalitě vzduchu zde přispívá průmyslový odpad, dieselová vozidla, elektrárny i hromadné vypalování strnišť v sousedních státech. Koncept studia Znera s názvem The Smog Project má obyvatelům tohoto dusícího se města pomoci. Jedná se o síť věží zachytávajících znečišťující částice ze vzduchu, přičemž každá z nich kolem sebe vytvoří rádius vyčištěného vzduchu o průměru necelých 2 km.


Zdroj: Dezeen / Znera

Základnu každé věže tvoří filtrační zařízení, které zachytává znečišťující látky přibližně ve výšce, kde lidé dýchají. Vrtule v horní části věže pak zajišťují cirkulaci čistého vzduchu. Dle informací studia by každá z věží, které bude pohánět vodík a solární energie, měla denně vyprodukovat 3,2 milionu kubických metrů čistého vzduchu, a snížit tak míru znečištění na únosnou mez. Zachycené uhlíkové částice by pak dle architektů mohly být opětovně využity k výrobě materiálů jako beton či grafen.

The Smog Project byl rovněž nominován na ocenění s názvem Experimental Future Project of the Year Světového festivalu architektury (WAF) 2018.

Zdroj: Dezeen