Foto: Arch2o.com

Rustikální dům na úpatí hory je osazen fasádou z ohořelého cedrového dřeva

Obytný dům s rustikálním zevnějškem v horách kanadského Québecu využívá původních regionálních materiálů tak, aby citlivě korespondoval s krajinou.

30. srpen 2018 10:51:19

Dům pojmenovaný La Charbonnière z pera architekta Alaina Carla leží na úpatí hory v kanadském Québecu, kde nabízí monumentální pohledy do krajiny směrem k řece Svatého Vavřince. Hlavním problémem při návrhu se stala právě složitá dispozice pozemku v členitém a silně atypickém terénu.

Autorovi se nakonec podařilo najít vztah mezi domem a vysokohorskou krajinou tak, aby stavba nepůsobila rušivým dojmem a zároveň byla schopna nabídnout plnohodnotné funkční bydlení přímo navazující na krajinu.

Architektonicky budova navazuje na původní domy z oblasti Québec a zároveň se opírá o lokální prostředí. Tento kulturně-krajinný dialog tak z obytného domu svým způsobem dělá velmi kvalitní umělecké dílo. Obytné prostory jsou uspořádány dle obydlí původních horských vesničanů, kdy úžitkové budovy nahradily obytné části.

Venkovní fasáda je vypracována velmi specifickým způsobem, který zahrnuje obklad ohořelým cedrovým dřevem, jenž bylo pro stavbu připraveno složitou metodou shou-sugi-ban. Na straně k silnici navíc nejsou žádná okna, což jen podtrhuje dojem horské samoty. Směrem k řece se pak nabízejí obrovské skleněné stěny s impozantním výhledem, za kterými navazuje minimalisticky vyvedený interiér, který je vyhotoven z velké části z původních materiálů oblasti. Specifickým prvkem je pak uvnitř umístěná sauna, která rozšiřuje obytný prostor.


Zdroj: Arch2o.com