University of Minnesota / McAlpine Group

Podívejte se, jak vznikal první prototyp 3D vytisknuté oční bulvy

Tento relativně “primitivní” prototyp může sloužit jako základ pro mnohem pokročilejší bionická zařízení, která v budoucnu přinesou užitek především zrakově postiženým lidem.

30. srpen 2018 08:46:46

Není to tak dávno, co jste si u nás mohli přečíst, že se britským vědcům poprvé podařilo vyrobit umělou rohovku pomocí 3D tiskárny. Věda však kráčí vpřed mílovými kroky, a tak již nyní můžeme mluvit o dalším milníku vývoje bionických očí. Výzkumníci z Minnesotské univerzity totiž minulý týden vydali odbornou publikaci, ve které popisují, jak pomocí 3D tisku vyrobili prototyp syntetické oční bulvy, která je vybavena senzory pro snímání světla.


Zdroj: College of Science and Engineering, UMN / YouTube

Pro výrobu zařízení vědci použili skleněnou polokouli, na kterou následně natiskli senzory propojené vodivými stříbrnými nanočásticemi. Ačkoli šlo o složitý výrobní proces, stále se jedná o poměrně primitivní prototyp, který by se však mohl stát základem pro vývoj sofistikovanějších a pokročilejších bionických zařízení, jenž by mohla pomoci zejména zrakově postiženým lidem.

Vědci nyní musí najít způsob, jak namísto skla tisknout na měkký materiál, jakým je například tkáň, kterou by bylo možné implantovat do skutečného oka.

Zdroj: Digital Trends