Zdroj: Jaguar Land Rover

Jak zvýšit bezpečnost autonomních vozů? Podle Jaguar Land Roveru může pomoci oční kontakt

Automobilka Jaguar Land Rover se v rámci snahy zjistit, jak budou lidé v budoucnu důvěřovat samořízeným vozidlům, zabývá novým technologickým konceptem, který by měl lidem v okolí těchto vozů poskytnout pocit většího bezpečí.

29. srpen 2018 09:48:15

Nedávná studie Americké automobilové asociace ukázala, že 63 % dospělých Američanů by se při sdílení silnice se samořízeným autem během jízdy na kole či chůze cítilo méně bezpečně. Zavádění autonomních technologií do běžného života je však nyní již nevyhnutelné. Lidé z Jaguar Land Rover mají za to, že bychom se měli zabývat i těmito lidskými aspekty, a přichází tak s potenciálním řešením.


Zdroj: Jaguar Land Rover

Technologie s názvem Virtual Eyes dává vozidlům dvě LED oči, které bychom spíše čekali u postaviček z animovaných filmů. Jejich účelem je komunikovat s dalšími účastníky provozu a navazovat kontakt s chodci, kterým tak dávají vědět, že je vůz registruje. Vozidlo s chodcem udržuje oční kontakt po celou dobu jeho přecházení silnice, čímž ho ujišťuje, že se nehodlá dát do pohybu, než bude mimo dosah.


Zdroj: Jaguar Land Rover

“Lidé mají ve zvyku krátce pohledem zkontrolovat řidiče přijíždějícího vozu, než vstoupí do vozovky. A porozumět tomu, jak se toto chování přenese do budoucího, automatizovanějšího světa, je důležité,” vysvětluje manažer výzkumu automobilky Pete Bennett. V současné době jsou tato autonomní vozidla testována v uměle vytvořených dopravních situacích, při kterých je zkoumáno rovněž chování více než 500 chodců účastnících se této studie.

Zdroj: Jaguar Land Rover, designboom