Zdroj: Hans Ramzan

Nové kapesní zařízení umožní lidem v rozvojových zemích otestovat se na HIV kdekoli a kdykoli

Britský produktový designér Hans Ramzan vyvinul zařízení v kapesní velikosti, které lidem umožňuje otestovat se na virus HIV z pohodlí svého domova.

29. srpen 2018 08:19:34

Sebetestovací mechanismus s názvem Catch je cenově dostupný a jednoduše ovladatelný, aby obyvatele zemí s omezeným přístupem ke zdravotní péči motivoval kontrolovat se doma. Jak uvádí Ramzan, HIV je hlavní příčinou smrti ve více než 90 % rozvojových zemí, přičemž každoročně se tímto virem nakazí více než 2,5 milionu lidí. Jedním z nejproblematičtějších aspektů HIV je, že jeho přítomnost v těle se často projeví až v posledním, nejhorším stádiu, kterým je AIDS.


Zdroj: Hans Ramzan

Ramzan proto vytvořil úsporný přístroj, se kterým si lidé mohou jednoduše odebrat krev a otestovat ji na přítomnost viru. Jeho výroba stojí jen něco přes 100 Kč a jedná se v zásadě o injekci umístěnou do formy z recyklovaného plastu, což rovněž umožňuje velmi snadnou masovou výrobu. “Pokud je virus HIV zjištěn brzy, je léčitelný. V důsledku toho se počet obětí v rozvojových zemích značně sníží. A právě zde může Catch pomoci,” popisuje Ramzan svůj záměr.

Cílem talentovaného designéra nyní je, aby byla co nejdříve zahájena masová výroba.

Zdroj: Dezeen