Foto: Arch2o.com

Moderní tržnice v Barceloně ukazuje perspektivu obchodu na otevřeném prostranství

Tržnice Mercat Ecants v katalánském hlavním městě dokazuje, že původní model trhu může kvalitně fungovat i v době velkých nákupních center.

28. srpen 2018 19:16:45

Prostor tržnice navazuje na tradiční trh Els Ecants a rozšiřuje tak možnost nákupu u drobného obchodníka na veřejném prostranství. Architekti z ateliéru b720 Fermín Vázquez Arquitectos byli při návrhu nové tržnice značně limitování plochou pouhých 8 tisíc metrů čtverečních, avšak výsledek ležící na hranici náměstí Las Glarias a městské třídy Merdiana stojí bezesporu za to.

Nedostatečný prostor tržnice autoři vykompenzovali volbou stupňovitých nakloněných ploch, které nabízejí obchodníkům prostor v několika výškových úrovních, jenž na sebe kontinuálně navazují. Vzniká tak lineární pěší trasa vedoucí celým tržním komplexem postupně kolem všech obchodníků, což prostor odlišuje od běžných obchodních center.

Dominantou tržnice je závěsná střecha umístěna 25 metrů nad zemí, která slouží jako orientační bod i významný funkční prvek během teplých dní, kdy celému trhu poskytuje dostatečný stín. Jednotlivé střešní bloky navíc drží na stupňovité pažbě konstrukce, což díky speciálnímu materiálu způsobuje zrcadlení okolního prostředí na pomyslný strop.

Moderní tržnice Mercat Ecants byla otevřena veřejnosti roku 2013 a stala se svou důmyslnou funkčností a jednoduchostí jednou z prvních svého druhu na světě.


Zdroj: Arch2o.com