Foto: Designboom.com

Dynamická fasáda rezidenční budovy v Curychu nabízí výsuvné balkóny

V centru Švýcarské metropole vyrostla budova o pěti rezidencích, která umožňuje vertikální i horizontální otevírání mechanických prvků fasády.

26. srpen 2018 12:21:45

Nedaleko nápaditého muzea Heidi weber le corbusier v srdci Švýcarské metropole vyrostl obytný komplex nabízející pět rezidenčních bytů, jenž vyniká netradičním zpracováním fasády. Přísně geometrická budova z pera Manuela Herze využívá inovativního horizontálního i vertikálního otevírání jednotlivých prvků fasády na základě hydraulických mechanismů.

Nenápadná stavba uprostřed zeleně umí díky technologii, kterou architekt Manuel Herz pojmenoval mechanický balet, mnohem lépe hospodařit se světlem, stínem, ale i teplotou uvnitř. Jednotlivé části fasády lze libovolně otevřít, čímž vznikají malé výsuvné balkóny a do budovy proudí více denního světla. Vnitřní strany výsuvných bloků jsou navíc zabarveny do barev nedalekého uměleckého muzea, díky čemuž vzniká hravá architektonická návaznost v závislosti na tom, jak moc mají obyvatelé fasádu otevřenou.


Foto: Designboom.com

Trojúhelníkový tvar výsuvných prvků navíc kromě balkonové podlážky vytváří i střechu a intimní ohraničení prostoru balkónu, což dále rozšiřuje obytný prostor jinak běžného bytu a poskytuje nové možnosti vyžití, přičemž je možné otevřít pouze boční stěny jako stínítka. Běžný rezidenční dům tak nabývá mnohem větších kvalit pro své obyvatele.


Zdroj: Designboom.com