zdroj: NASA Goddard

Sleduj poslední okamžiky dvou neutronových hvězd v dechberoucí animaci

Jaký fenomén zachytil v minulém roce Fermiho vesmírný teleskop se dozvíte v novém příspevku Jana Lukačeviča.

Round round get around, I get around. Tohle není videoklip k písničce The Beach Boys, ale animace zachycující poslední okamžiky dvou neutronových hvězd (což jsou velmi hustá jádra dříve vybuchnuvších masivních hvězd), které se kolem sebe otáčejí v galaxii asi 130 miliónů světelných let daleko od nás.
Gravitační vlny, tedy jemné záhyby prostoročasu, zde znázorněné jako bledé oblouky na začátku videa, odvádí orbitální energii, což způsobuje, že se hvězdy přibližují k sobě dokud se nesloučí.

V okamžiku srážky se vyzářilo světlo různých vlnových délek – nejprve gama záření (ve videu růžové), pak ultrafialové (zde fialové), pak viditelné a infračervené (modrobílé až červené), a hned jak se výtrysk směřující k nám rozšířil do zorného pole Země, dokonce i rentgenové záření (ve videu modré). Tuto nesmírně zajímavou událost zaznamenal před rokem, 17. srpna 2017, Fermiho vesmírný teleskop. Pomocí Hubbleova a Spitzerova teleskopu a observatoře Chandra jsme pak mohli pozorovat, jak se exploze v několika dalších dnech vyvíjí. Detektor LIGO obdržel signál gravitačních vln pouhých 1,7 sekundy předtím, než Fermiho teleskop zachytil první světlo, čímž se stala tato exploze vůbec první událostí pozorovanou jak ve světelném spektru, tak pomocí gravitačních vln.

zdroj: NASA Goddard