Foto: Archdaily.com

Projekt mobilního bydlení poskytuje autonomní pohyb městem v obytné jednotce

Šanghajský architektonický projekt představuje alternativu k běžnému bydlení prostřednictvím modulárních obytných jednotek, které jsou schopny autonomního pohybu městským prostorem.

25. srpen 2018 15:43:06

Čínské studio Florian Marquet představilo vizi alternativního městského bydlení zvanou Org, jenž by umožňovalo dynamický život v unifikovaných mobilních obytných jednotkách.

Uživatel dostane možnost si pomocí aplikace objednat místnost, kterou aktuálně potřebuje využít. K dispozici by měla být poměrně široká škála autonomně se pohybujících celků od obýváku přes kuchyň až pro prostory vhodné ke spánku jedné či více osob. Díky unifikované konstrukci by navíc značně klesly náklady na výrobu dalších jednotek, což by mělo zajistit pohodlnou dostupnost.


Foto: Archdaily.com

Celý systém navíc zohledňuje ekologický aspekt bydlení. Proto jsou obytné moduly z velké části recyklovatelné a energeticky soběstačné. Jednoduchá mobilní aplikace by navíc měla nabídnout funkci individuální personalizace jednotky dle požadavku jednotlivce, jenž by byl stále v bezprostředním kontaktu s veřejným prostorem.

Hlavní předností této alternativní formy bydlení je především flexibilita uživatele, jelikož nemusí žít trvale na jednom konkrétním místě ve městě, což značně zvyšuje dynamiku městského života. Zda se systém bydlení Org dočká uvedení do praxe je otázkou několika nadcházejících let.


Zdroj: Archdaily.com