Zdroj: Brooks + Scarpa / Dezeen

Koncept nafukovacího pavilonu amerického studia zachycuje energii blesků

Vortex Generator je kombinací veřejného pavilonu a elektrárny, jejíž cílem je najít způsob využití energie blesku a zároveň nabídnout fascinující podívanou.

Architektonické studio Brooks + Scarpa sídlící v Los Angeles a na Floridě navrhlo koncept pavilonu, který dokáže zachytávat energii Slunce, ale také blesků. Tento návrh vznikl v rámci projektu P.O.D.System Architecture, za kterým stojí známý architektonický magazín Dezeen ve spolupráci se značkou Adidas Originals, jejíž nová technologie P.O.D.System poskytuje celému projektu myšlenku svým sloganem “Great alone, better together”.


Zdroj: Brooks + Scarpa/Dezeen

Vortex Generator je navržen pro floridskou zátoku Sarasota Bay, kde jsou horké sluneční dny i silné bouře na denním pořádku. Jedná se o velkou spirálovitou stavbu vyrobenou z pružného a vodivého síťovinového materiálu, jejíž střed je naplněn plynem. Na vrcholu se nachází prstenec pokrytý solárními panely a bleskosvody. Když se blíží bouřka, pavilon se nafoukne do výše necelých 100 metrů, aby přitahoval blesky, které následně směřuje do elektrické stanice v dolní části.


Zdroj: Brooks + Scarpa/Dezeen

Návštěvníci z řad veřejnosti se do pavilonu budou moci dostat po chodníku vedoucího po hladině zátoky, který však následně z vody vystupuje a spirálovitě obchází jeho základnu. Ústřední část pavilonu funguje rovněž jako obří bleskosvod, který zajišťuje, že žádný z návštěvníků pavilonu nebude zasažen. Tvůrci zatím přesně nevědí, jaký materiál by pro danou síťovinu museli použít nebo jak změnit blesk v použitelnou energii, avšak jejich cílem je především vzbudit nové myšlenky a inspiraci.

Zdroj: Dezeen