Zdroj: Yamen Saraiji/YouTube

Robotický "batoh" syrského designéra poskytuje dvě dodatečné, dálkově ovládané ruce

Syrský designér Yamen Saraiji vytvořil nostielné robotické zařízení se dvěma rukama, které dokáží fungovat jako rozšíření lidského těla.

22. srpen 2018 13:31:46

Talentovaný Syřan zařízení s názvem Fusion vyvinul v rámci svého studia na Keio University Graduate School of Media Design v japonské Jokohamě. Jedná se o robota, kterého lze nosit na zádech podobně jako batoh a jenž nositeli poskytuje dvě dodatečné, dálkově ovládané ruce. Manipulaci rukou obstarává další uživatel s využitím headsetu pro virtuální realitu a ručního dotykového ovladače. “Hlava” robota trčící nad nositelovým ramenem pak obsahuje dvě kamery, které fungují jako oči vzdáleného uživatele.


Zdroj: Yamen Saraiji/YouTube

Saraiji věří, že jeho vynález může být užitečný zejména v situacích, kdy si lidé potřebují udělovat instrukce či spolupracovat na dálku. “Fusion umožňuje dvěma lidem sdílet stejný úhel pohledu s možností reprodukovat tělesný pohyb vzdáleného uživatele pomocí robotické náhrady,” uvádí jeho prezentační video. Zařízení má však ještě jednu možnost konfigurace, kdy jsou ruce vyměněny za opasky, které si nositel připne na zápěstí, a vzdálený uživatel tak může přímo ovládat pohyb jeho rukou.

Zdroj: Dezeen