Zdroj: Department of Tourism, Kinmen County Government

Obří antikomunistický reproduktor na Tchaj-wanu se v rámci umělecké instalace znovu rozezní

Brutalistní betonový reproduktor o výšce 10 metrů, který dříve sloužil k vysílání protikomunistické propagandy směrem k Číně, se rozezní znovu, tentokrát však jakožto zvuková instalace skupiny umělců.

18. srpen 2018 12:11:58

Bývalá vysílací věž se nachází na tchajwanském souostroví Ťin-men, které leží pouze zhruba 6 km od pevninské Číny. Má robustní betonovou fasádu, ve které je zabudováno 48 vojenských reproduktorů. Tchajwanská vláda tuto stavbu až do konce 70. let využívala k přímému vysílání protikomunistické propagandy směrem k čínskému pobřeží. Zvuk z reproduktorů má dosah až 24 km, díky čemuž ho lidé z čínského města Sia-men dobře slyšeli.


Zdroj: Department of Tourism, Kinmen County Government

Nyní, o několik desítek let později, se věž rozezní znovu. Tentokrát to však bude v rámci události zvané Sonic Territories, na které zazní skladby několika tchajwanských umělců, přičemž kurátorem celé akce je francouzský hudebník Augustin Maurs. Hlasitost přehrávané hudby však původní úrovně dosahovat nebude. “Jak jsem pochopil, bylo to velmi hlasité, pro některé až znepokojivě. Pro obyvatele ostrova to nemusí nutně evokovat dobré vzpomínky,” vysvětluje Maurs v rozhovoru pro Artnet.

Slavnostní otevření instalace, které proběhne 26. srpna, bude značit rovněž 60. výročí tzv. Druhé tchajwanské krize, kdy Čína souostroví Ťin-men bombardovala za účelem jeho “osvobození” a otestování síly amerického spojenectví s Tchaj-wanem.

Zdroj: Dezeen