Zdroj: Argonne National Laboratory

Oleo Sponge: nový, efektivnější způsob čištění ropných skvrn má za sebou úspěšný test

Výzkumný institut Argonne National Laboratory, který spadá pod americké ministerstvo energetiky, vyvinul opakovaně použitelné zařízení s názvem Oleo Sponge, které čistí vodu v oceánech od ropných skvrn.

17. srpen 2018 15:09:57

Ve srovnání se stávajícími metodami čištění, kdy se stále často využívá řízené zapalování ropy, se jedná o účinnější a ekologičtější způsob, jak ropu z vody odstranit. Zpočátku se jednalo pouze o experiment, avšak letos v dubnu bylo toto zařízení úspěšně otestováno v praxi. “Navzdory nejlepším úmyslům průmyslu ke vzniku ropných skvrn stále dochází a stávající čisticí metody jsou překvapivě neadekvátní,” uvádí Seth Darling, ředitel Ústavu molekulárního inženýrství, který je součástí Argonne National Laboratory.


Zdroj: Argonne National Laboratory

Zařízení připomínající houbu bylo poprvé nasazeno v průlivu Santa Barbara Channel v oblasti zvané Coal Oil Point, kde ropa vyvěrá ze zemského povrchu přirozeně. Po jeho použití ve vodě nezůstaly žádné stopy ropy. Ropu lze následně jednoduše vyždímat do sběrné nádoby, odkud je přepravena k bezpečné likvidaci. Houba, jejíž základ tvoří polyuretanová pěna, je pak připravena na další použití.

Zdroj: designboom