Zdroj: Vollebak

První grafenová bunda z dílny Vollebaku umí hřát jako topení

Inovativní výrobce sportovního oblečení Vollebak uvedl do prodeje bundu vyrobenou z grafenu, která uchovává, vede a distribuuje teplo i elektrickou energii, a zároveň odpuzuje bakterie.

17. srpen 2018 10:08:03

Na první pohled se jedná o běžnou nepromokavou bundu. Je však oboustranná, přičemž jedna strana je vyrobena z vysoce odolného a pružného nylonu, a druhou pak tvoří nově vyvinutý materiál skládající se z grafenu, polyuretanu a nylonu. Tento hybridní materiál dokáže uchovávat tělesné teplo nositele a rovnoměrně ho distribuovat po celém těle. Teplo však dokáže přijmout také z venkovního zdroje, a může tak rovněž fungovat jako radiátor, pokud se bunda dotýká nositelovy kůže.


Zdroj: Vollebak

Kromě vedení tepla bunda britské značky rovněž odpuzuje bakterie, umožňuje vypařování potu a udržuje tělo v suchu před deštěm, aniž by získávala hmotnost navíc. Nenajdete v ní žádné švy, protože látka, ze které je vyrobena, je řezána laserem a následně tepelně zatavena. Výrobci však věří, že toto je teprve začátek. Další vývoj této technologie se bude odvíjet také na základě zkušeností jednotlivých zákazníků, kteří ji otestují v extrémních podmínkách.

Pokud byste se mezi tyto průkopníky chtěli přidat i vy, můžete si bundu za 595 eur (15 300 Kč) zakoupit. Podle internetových stránek Vollebaku je však většina velikostí v současné době vyprodána.

Zdroj: Dezeen