Zdroj: Università di Roma "Sapienza"

Když se snoubí věda s uměním: Italští vědci "namalovali" Monu Lisu pomocí bakterií

Týmu vědců z Univerzity La Sapienza v Římě se v rámci unikátního experimentu podařilo vytvořit pohyblivé “bakteriální” portréty Mony Lisy, Alberta Einsteina či Charlese Darwina. Nejedná se však o pouhé krácení dlouhé chvíle.

15. srpen 2018 10:21:50

Vědci geneticky modifikovali miliony bakterií tak, aby prováděly pomalý plynulý pohyb, který lze ovládat světlem. Pomocí digitálního světelného projektoru je následně uspořádali do komplexních a rekonfigurovatelných vzorců. Vrstvy bakterie Escherichia coli (E.coli) díky tomuto procesu mohly utvořit takřka přesnou kopii původního zdrojového obrazu.


Zdroj: Università di Roma “Sapienza”

“Plovoucí bakterie se podobně jako auta v městské dopravě shlukují v místech, kde se jejich rychlost snižuje. Díky kontrolování této rychlosti proteorhodopsinem mohou vědci manipulovat lokální hustotou bakterií jednoduše promítáním různých světelných vzorců," vysvětlují autoři výzkumu.

Tým z Univerzity La Sapienza však věří, že kromě prokázání schopnosti dynamicky uspořádat bakterie do složitých dvojrozměrných vzorců (a vytvořit přitom působivé umělecké portréty) tento počin zanechá v jejich oboru mnohem významnější stopu. “Tento výzkum nám umožňuje kontrolovat pohyb velkých populací bakterií precizněji než kdy dříve. To by mohlo být nesmírně cenné pro vývoj další generace mikroskopických zařízení, popisují vědci své ambice.


Zdroj: Università di Roma “Sapienza”

Pokud byste se o tomto výzkumu chtěli dozvědět více, můžete si o něm podrobně přečíst v odborném časopise eLife.

Zdroj: designboom