Foto: Arch2o.com

Moderní rodinný dům v Polsku splývá s příjezdovou cestou

Polský architekt Robert Konieczny připravil svému klientovi návrh nového rodinného domu uprostřed zeleně, jenž koresponduje s nejnovějšími trendy a zároveň odpovídá specifickým přáním zákazníka.

12. srpen 2018 15:56:19

Robert Konieczny ze studia KWK Promes dostal za úkol vyprojektovat svému klientovi rodinný dům s tím, že má být stavba zasazena doprostřed odlehlého zeleného pozemku s členitým terénem, interiér bude kopírovat uspořádání jeho předchozího bytu a první patro dostane prosklené stěny.

Architekt vyhověl poněkud specifickému přání a uvedl působivou stavbu poskytující maximální klid na odlehlém místě u řeky, která svým rutinním interiérem odpovídá stereotypům zákazníka.


Foto: Arch2o.com

Myšlenka celého díla vycházela z uspořádání příjezdové cesty. Autor totiž musel zakomponovat silnici, která povede kopcovitým terénem až do jeho nitra, kde bude stát dům. Při návrhu silnice však bylo dbáno na to, aby kvůli ní nemusel padnout žádný strom. Tento přístup nechal vzniknout silně hranaté a ostře řezané křivce cesty, jenž protíná pozemek a nechává na sobě růst nenápadný dům.

Tvar stavby, jejich stěn a střechy na stezku dále navazuje, což z příjezdového prvku činí hlavní motiv celého projektu. Vertikální budova tak opticky částečně splývá s terénem, když se stává součástí horizontálně vedené linie cesty.

Obývací pokoj v prvním patře, jenž disponuje prosklenou stěnou, dále nabízí průchod na venkovní pěší lávku k řece, díky čemuž se obytná prostora otevírá zahradě a člověk se uvnitř tedy cítí blíže venkovnímu zelenému prostředí.

Komplex je vyveden ve světlé barvě, působí minimalistickým nekonfliktním dojmem a zároveň přináší funkční myšlenku uspořádání kompozice na základě tak
obyčejného prvku, jakým je cesta. Pozemek zároveň poskytuje klidné funkční prostředí klientovi autorů z KWK Promes, což z díla dělá vyvedený projekt správně sloužící svému majiteli.


Zdroj: Arch2o.com