Zdroj: Airbus

Solární letoun od Airbusu překonal světový rekord v délce letu

Letoun poháněný solární energií od Airbusu před několika dny pokořil rekord v době nepřetržitého letu, který dosud držel jeho předchůdce rovněž z dílny této firmy.

10. srpen 2018 18:02:32

Bezpilotní letoun Zephyr S při svém vůbec prvním letu, který započal 11. července, vydržel ve vzduchu 25 dní, 23 hodin a 57 minut. Tímto výsledkem překonal předchozí světový rekord 11 dní, kterého před několika lety dosáhl jeho starší prototyp. Zephyr S shromažďuje energii slunečních paprsků, která následně napájí motory pohánějící dvě vrtule. V noci pak využívá zásobu přebytečné energie, kterou si vytvořil během dne. Díky tomuto systému dokáže létat výhradně na solární energii.


Zdroj: Airbus

Při letu se Zephyr S pohybuje ve výšce okolo 21 km nad zemí, což je mnohem výše, než létají například konvenční dopravní letadla. “Jediným civilním letadlem, který létal v této výšce, byl Concorde,” uvádí Airbus v tiskové zprávě. Navzdory rozpětí křídel 25 metrů váží letoun pouhých 75 kg. Cílem Airbusu je nabídnout levnější alternativu vesmírných satelitů a uvádí, že jeho Zephyr S by mohl najít širokou řadu využití, a to například při průzkumných misích, námořním dohledu, pohraničních hlídkách či zvládání katastrof.

Zdroj: Digital Trends