Foto: Lotus Cars Belgium

Čínská investice má zvednout Lotus zpět na výsluní

Čínský automobilový koncern Geely má v plánu zainvestovat do tradičního britského výrobce více než 40 miliard korun. To by mělo z Lotusu udělat globálního hráče na trhu s luxusními vozy.

10. srpen 2018 16:19:35

Čínská automobilka Geely, která vlastní např. švédské Volvo, automobilku Polestar nebo tradičního výrobce londýnských taxíků LTI se netají ambicemi stát se globálním hráčem na trhu s osobními vozy.

Tomuto cíli se chce výrobce přiblížit i převzetím kontroly nad malým malajským výrobcem osobních vozů Proton. Právě Proton před lety odkoupil britskou značku Lotus, avšak v posledních letech výroba a především vývoj značně zaostaly a z Lotusu se stal okrajový výrobce koncepčně zastaralých sporťáků.

Dle informací serveru Bloomberg mají noví vlastníci z Číny ambice pozvednout Lotus na úroveň značek Porsche nebo Ferrari. Tomu by měla dopomoci výstavba nového rozsáhlého vývojového centra v domácí Anglii, expanze na nové trhy a především celá škála nových modelů.


Patentové snímky ukazují, že to číňané myslí vážně. Nové SUV Lotus bude sdílet techniku se sesterskými vozy značek Volvo, Geely, Proton a Lynk & Co.
Foto: Motoauthority.com

První novinkou vzešlou ze spolupráce se stane první sériově vyráběné SUV značky Lotus, jehož moderní technický základ dodá sesterské Volvo. Zakladatel automobilky Geely Li Shufu by v budoucnu rád viděl svou firmu na výsluní automobilového průmyslu a proměnil ji v podobný gigant, jakým je např. německý koncern Volkswagen. Ke splnění svého ambiciózního cíle však potřebuje prestižní značky, jakou právě legendární Lotus je.


Zdroj: Autoweek.com