Foto: Archdaily.com

Městská výstavní síň v Chuang-š' vede architektonický dialog mezi městem a přírodou

Městský umělecký prostor v čínské provincii Chu-pej vznikl s citem pro ekologii jako předobraz budoucí zástavby.

10. srpen 2018 13:20:59

Moderní prosklená budova vznikla na základě projektu z roku 2015, o který se postaralo architektonické studio AUBE. Cílem bylo uvést novou budovu, jenž bude sloužit veřejnosti a zkvalitní městské vyžití. Zároveň bylo dbáno na využití moderních architektonických postupů, díky čemuž má být celá stavba minimální zátěží pro životní prostředí.

Fenomén ekologických staveb se rozmáhá v důsledku změn klimatu a kvality ovzduší po celém světě. Město Chuang-š’ na trend reaguje* urbanistickým projektem nové ekologické městské čtvrti Daye Lake* pojmenované podle nedalekého jezera. Stavba výstavní síně kombinující i funkci městského archivu je pak jednou z prvních vlaštovek tamní zástavby.


Foto: Archdaily.com

Budova je zasazena do prostoru vznikajícího parku. Její ostře řezané tvary pak přímo korespondují s liniemi pěších stezek v zeleni. Přísné křivky nové stavby mají také hraniční význam, kdy od sebe vizuálně oddělují tři výstavní sály a archiv.

Uspořádání interiéru přímo reflektuje okolní prostředí, kdy děravé okno ve střeše vstupní haly symbolizuje nedaleké jezero. Vnitřní prostory jsou koncipovány do několika různých dimenzí, které nabízejí návštěvníkům pestré výhledy i využití pro potřeby kurátorů výstav.

Exteriér má za cíl vytvářet dojem, že se městská zástavba přímo snoubí s nedalekou přírodou. Komplex tak decentně otevírá novou kapitolu výstavby, jenž má jasný urbanistický koncept a poskytuje funkčnost jak na úrovni sociologické, tak té ekologické.


Zdroj: Archdaily.com