Zdroj: Ford

Pracovníci Fordu budou v továrnách hromadně využívat robotické exoskeletony

Úplná automatizace je pravděpodobně budoucností výroby, ale tam ještě tak úplně nejsme. Automobilka Ford se však rozhodla udělat první krok směrem k tomuto cíli a své zaměstnance vybaví pomocnými exoskeletony.

9. srpen 2018 20:52:41

Ačkoli nás stroje v jistých činnostech již dokáží zastoupit, lidé stále představují zásadní součást většiny výrobních procesů. Jejich práce však často není snadná. Mnohdy vyžaduje, aby byli celý den na nohou a tisíckrát denně vykonávali ten samý pohyb. Ve Fordu se tato situace však dost možná změní. Již od konce minulého roku zde testují využití robotických exoskeletonů a nyní to vypadá, že by mohly přejit do plného provozu. V listopadu roku 2017 začali pracovníci ve dvou továrnách Fordu používat exoskeletony vyrobené firmou Ekso Bionics.


Zdroj: Ford

Nyní se počet zapojených továrech zvýší na 15 po celém světě a exoskeletony budou pomáhat celkem 75 zaměstnancům. Robotické paže nemají motory ani baterie, ale poskytují “pasivní asistenci” ve formě podpory paží od 2 do 7 kg zátěže. I to však může být při zvedání těžkých věcí nad hlavu neocenitelná pomoc. Zatím se sice jedná pouze o tuto pasivní variantu, nicméně firma věří, že postupně by tato technologie mohla najít i další využití.

“Nejprve jsme se chtěli soustředit na jeden exoskeleton a poté na něj navázat, jakmile na to bude prostor,” říká v rozhovoru pro Engadget Marty Smets, který ve Fordu působí jako technický odborník.

Zdroj: Futurism