Foto: Archdaily.com

Tunel v japonských horách se proměnil v uměleckou pěší stezku

Po rekonstrukci starého tunelu v horách japonské prefektury Niigata vznikl umělecký prostor, jenž nechává návštěvníky okusit jednotlivé přírodní elementy.

7. srpen 2018 10:53:20

Architekti ze studia MAD proměnili starý horský tunel Kiyotsu Gorge v 750 metrů dlouhou uměleckou trasu, která znázorňuje jednotlivé přírodní elementy – kov, dřevo, oheň, vodu a zemi a zároveň nabízí panoramatické výhledy do členité krajiny.

Prostor byl otevřen v letošním roce, přičemž na začátku stezky čeká návštěvníky možnost návštěvy kavárny, jejíž vzhled odkazuje na tradiční japonské stavební styly.

Uvnitř zrekonstruovaného tunelu pak turisté naleznou hru světel, barev a drobných prvků, které mají evokovat přírodu a odkazovat na vztah člověka se zemskou přirozeností. Celá tunelní scenérie působí tajuplným dojmem, který navíc podbarvuje přítomnost zvukových efektů.


Foto: Archdaily.com

Zatímco část symbolizující kov působí studeným, světlým a statickým dojmem, v prostoru symbolizujícím oheň čeká procházející se diváky doslova žár, jehož efekt utváří reflexní kapsle pracující se zrcadly a hrou světla.

Vrcholem expozice se pak stává vodní kompozice představující tekoucí živel. Zde se přihlížejícím zobrazuje nekonečně vyhlížející prostor s mělkou vodní hladinou, která se jemně vlní vlivem větru a lesklými stěnami s efektem zrcadla. Prostor tak vytváří dojem nekonečna a díky monumentálnímu výhledu do přírody nabízí pocit harmonie a splynutí.


Foto: Archdaily.com

Celé dílo je jasným důkazem, že i netradiční prostor, jakým je starý tunel, se může proměnit v atraktivní přívětivé místo s uměleckým přesahem při zachování maximální funkčnosti.

Zdroj: Archdaily.com