Zdroj: Dezeen / Cas Dahmen

Koncept autonomního katamaránu nabízí čistější alternativu veřejné dopravy přímořských měst

Absolvent londýnské Royal College of Art představil svůj pohled na budoucnost vodní veřejné dopravy v podobě autonomního elektrického katamaránu.

6. srpen 2018 22:03:50

Koncept s názvem Hydropace designéra Case Dahmena je určen pro přepravu v oblastech městských pobřeží, která najdeme například v Dubaji či Saúdské Arábii. Jedná se o luxusní formu veřejné dopravy, kterou budou moci využívat jak místní lidé, tak také turisté. Při tvorbě tohoto konceptu s nulovými emisemi si Dahmen dle svých slov položil otázku, jak by vodní doprava mohla vypadat v roce 2030. Svůj počin pak popisuje jako křížence mezi tzv. křídlovým člunem, který se při dosažení určité rychlosti pomocí podvodních křídel zvedne nad hladinu, a japonským vysokorychlostním vlakem Šinkansen.


Zdroj: Dezeen / Cas Dahmen

Plně autonomní a elektrické plavidlo se má stát čistou a rychlou alternativou ucpaných silnic. Vejde se do něj 20 cestujících včetně dvou členů posádky, která ho však nemusí kormidlovat ani nijak jinak zasahovat do jeho provozu. Díky dvěma elektrickým tryskovým motorům dokáže katamarán vyvinout rychlost více než 100 km/h. Cestující se mohou usadit ve 40 metrů dlouhé kabině s proskleným stropem, díky kterému si mohou rovněž užívat panoramatické výhledy do okolí.

Zdroj: Dezeen