Zdroj: Worldarchitecture.com

UNStudio představilo projekt dynamických mrakodrapů pro Melbourne

Dynamicky zkroucené mrakodrapy s vertikální zelení od architektů z UNStudia by se mohly během několika let stát novou dominantou australského města.

6. srpen 2018 12:35:49

Působivý komplex nazvaný Zelená páteř byl svými autory zařazen do architektonické soutěže o novou městskou výstavbu v Melbournské čtvrti Southbank. Projekt pracující s živou vegetací představuje impozantně zakřivené budovy pro multifunkční využití a úpravu přilehlého okolí.

Dvojice budov se spirálovitě tvarovaným exteriérem odkrývajícím struktury konstrukce překryté četnou zelení, by měla nabízet luxusní byty, kancelářské prostory, obchody, technologické centrum automobilky BMW a pětihvězdičkový hotel.


Foto: Worldarchitecture.com

Věže s balkónovitým členěním rostlin by navíc měly být viditelné ze všech částí města, což by z nich činilo jednu z působivých městských dominant, díky čemuž by se změnil ráz celé městské zástavby.

Autoři projektu při svém návrhu dbali na kulturně společenský přesah prostoru. Proto využívají obě věže integrovanou vertikální infrastrukturu, jenž jednotlivá patra propojuje s venkovním prostranstvím.

Implementovaná vertikální zeleň pak přímo navazuje na zelený bulvár na jižní straně mrakodrapů. Tento architektonický prvek tak vizuálně otevírá budovy kolemjdoucím a vytváří příjemné prostředí, které nedbá pouze na obyvatele budov.


Foto: Worldarchitecture.com

Využité rostlinstvo na stěnách budov tedy rozšiřuje přilehlý park z horizontální do vertikální roviny a vytváří přívětivý efekt, který stavby citlivě začleňuje do okolní zástavby.

Zda se zajímavý projekt vertikální zeleně dynamicky umístěné na mrakodrapech, jenž dělá z dvou výškových budov součást nedalekého parku, dočká realizace, se dozvíme během letošního srpna. Vedle tohoto projektu od UNStudia se do lukrativní soutěže přihlásilo ještě několik renomovaných architektonických kanceláří se svým pojetím modernizace čtvrti Southbank.


Zdroj: Worldarchitecture.com