Zdroj: Archdaily.com

Centrum světové kultury v Saudské Arábii nabízí vyžití příznivcům všech typů umění

Společnost Saudi Aramco Oil Company nechala v saudské provincii Dhahran vybudovat středisko světové kultury Krále Abdulazize, jenž nabízí bohaté vyžití všem uměleckým nadšencům.

4. srpen 2018 17:28:05

Na základě architektonické soutěže na podporu kultury v království z roku 2007, kterou vypsala olejářská společnost Saudi Aramco Oil Company, byl vybudován rozsáhlý umělecký komplex nesoucí jméno Krále Abdulazize, jenž svým zaměřením pokrývá širokou škálu uměleckých záběrů.

Výsledný projekt, za jehož návrhem stojí architektonické studio Snøhetta, představuje unikátní prostor nabízející rozmanité výstavní síně, muzeum, knihovnu, kino, koncertní sály i rozsáhlý archiv.

Stavba se skládá z několika rozličných entit, které utvářejí harmonický celek s odkazem na minulost, ale i budoucnost arabské kultury. Kompozici tvoří několik rozdílných budov, jejichž vnitřní prostory jsou členěny s důmyslem, aby odpovídaly lidské povaze.


Foto: Archdaily.com

Do nejníže položeného poschodí je umístěna archivní a muzejní část, které představují lidskou uzavřenost, paměť, bezpečí a myšlenky. S dalšími patry přichází svět za hranicemi. Tedy scénické umění, výstavní síně a řada otevřených prostor určených pro pozornost zevnějška.

Exteriér jednotlivých budov uměleckého centra pak zobrazuje na sobě závislý celek, jelikož odstranění kterékoliv části by nabouralo vizuální harmonii. Autoři projektu tímto vyjadřují skutečnost, že spolu vše souvisí a jeden bez druhého nemůžeme fungovat, ač jsou jednotlivé budovy a jejich funkce značně rozdílné, stejně jako lidská povaha.

Dílo působí značně dynamickým dojmem, architektonicky odkazuje na lidskou společnost a rozdílnost a nabízí nepřebernou škálu výstav a kulturních představení všeho druhu. Projekt na podporu kultury v regionu má ambice stát se kulturním centrem globálního významu.


Zdroj: Archdaily.com