Zdroj: Digital Trends

Vědci provedli historicky první úspěšnou transplantaci uměle vytvořených plic

Plíce vypěstované v laboratoři byly poprvé v historii úspěšně transplantovány prasatům, kterým bez jakýchkoli zdravotních komplikací umožnily normálně dýchat.

3. srpen 2018 13:49:43

Pro vypěstování plic museli vědci nejprve získat jejich “nosnou konstrukci”, kterou poskytlo prase nesouvisející s daným experimentem. Z mrtvých plic odstranili veškeré buňky a krev, a zůstala jim z nich pouze kostra. Následně dalším prasatům odebrali jednu plíci, která sloužila jako zdroj buněk pro produkci umělé tkáně vhodné pro transplantaci. Tuto tkáň obsahující buňky daných prasečích “pacientů” poté vpravili do zmíněné konstrukce, a hotovou plíci poté transplantovali zpět do těl prasat.


Zdroj: Galveston National Laboratory / University of Texas at Austin

Pomocí bioinženýrství bylo vytvořeno celkem 6 umělých plic, avšak pouze čtyři z prasat je z důvodu chirurgických problémů byla schopna přijmout. “Jedná se o první případ, kdy někdo transplantoval celý orgán vytvořený pomocí bioinženýrství. Vykazujeme rovněž úžasný růst tkáně a vývoj vaskulárního systému. Nedošlo k žádné infekci, odmítnutí tkání a těla zvířat transplantované plíce přijala velmi dobře,” řekla v rozhovoru pro Digital Trends Joan Nicholsová, ředitelka biologické laboratoře Galveston National Laboratory spadající pod Texaskou univerzitu v Austinu.

Úspěch tohoto experimentu znamená, že jsme zase o krok blíže k vytvoření umělých orgánů, které bude možné transplantovat také do lidského těla.

Zdroj: Digital Trends