Zdroj: Alex Chinneck

Britský umělec "rozepnul" zdi kancelářské budovy odsouzené k demolici

Zdi kancelářské budovy v anglickém hrabství Kent, která bude brzy srovnána se zemí, se v rámci instalace Alexe Chinnecka proměnily v rozepnutý zip.

Instalace s názvem Open to the Public se nachází v budově bývalé koželužny ve městě Ashford, nedaleko Chinneckova nového studia. Hlavním prvkem je obrovský dvojitý zip, který rozepíná a ohýbá zdi budovy, a odhaluje tak její zchátralý interiér. Chinneck je známý svými surrealistickými projekty, ve kterých se snoubí umění, architektura a stavební inženýrství. Jeho poslední dílo odkazuje především na historii budovy jakožto sídla výrobce textilu, ale také na neodvratnou demolici, která ji čeká.


Zdroj: Alex Chinneck

“Je zde historie textilu, která se na jazyku zipu podepsala. Tato budova představovala dobrou příležitost, protože blížící se demolice nám poskytla sochařskou svobodu, díky které jsme ji mohli otevřít naším prvkům,” uvádí Chinneck, který je rovněž členem britské Královské společnosti sochařů (Royal British Society of Sculptors), v rozhovoru pro Dezeen. “Navrhuji hravá veřejná díla, která si může prohlédnout a užít každý, a učinit tak svůj den mimořádným,” dodává.

Práce na projektu mu trvala všehovšudy dva měsíce, přičemž samotná instalace struktury na přední část budovy zabrala pouze jednu noc. Dnes, tedy 2. srpna, se jeho dílo otevírá veřejnosti.

Zdroj: Dezeen