Zdroj: Digital Trends

Zraněný aligátor dostal novou ocasní protézu vytvořenou 3D tiskem

O protetických končetinách vyrobených 3D tiskem slýcháme v poslední době velmi často. Ačkoli se v drtivé většině případů jedná o lidské končetiny, tato technologie umí pomoci také zvířatům.

30. červenec 2018 23:56:03

Americký aligátor jménem Mr. Stubbs byl před 10 lety nalezen bez ocasu. Zachránci sice neví jistě, jakým způsobem o něj přišel, avšak s největší pravděpodobností k tomu došlo při souboji s jiným aligátorem. Byl převezen do záchranného zařízení Phoenix Herpetological Society, nicméně z důvodu absence ocasu nemohl plavat ani si uzmout potravu tak rychle jako další aligátoři ve stanici. O jeho nelehkém osudu se však naštěstí dozvěděli výzkumníci z Midwestern University, kteří se rozhodli mu pomoci.

V roce 2013 mu vytvořili jednoduchou silikonovou protézu, která svůj účel plnila velmi dobře. Nicméně když nedávno přijeli zkontrolovat, jak se mu daří, zjistili, že ze svého umělého ocasu vyrostl. Nyní měli tu čest s dvakrát větším zvířetem, a tak se rozhodli pro tvorbu nové protézy využít digitální technologii. Pomocí high-tech skeneru vytvořili detailní model aligátorova ocasu, který následně vytiskli na 3D tiskárně. Ten následně posloužil k vytvoření silikonové formy, díky které má Mr. Stubbs nyní ocasních protéz hned několik a všechny mu padnou jako ulité.

“Daří se mu dobře. Kdykoli má na sobě jeden ze svých ocasů, neustále ukazuje zlepšení,” říká Dr. Justin Georgi z Midwestern University a dodává, že v současnosti s týmem již pracují na vývoji nového ocasu, který bude zdokonalený o poznatky nabyté těmito experimenty a vydrží mu mnoho let.

Zdroj: Digital Trends