Zdroj: Hiroshi Ishiguro Laboratory/ATR

Myslí ovládaná třetí ruka otevírá dveře zcela nové úrovni multitaskingu

Japonští výzkumníci z organizace Advanced Telecommunications Research Institute v Kjótu představili robotickou třetí ruku, která svému nositeli umožní provádět více věcí zároveň a ovládat ji pouze pomocí mysli.

29. červenec 2018 14:11:31

Christian Penaloza, jeden z výzkumníků, kteří se na projektu podílí, v rozhovoru pro Digital Trends uvedl, že se jedná o BMI (brain machine-interface) systém pro multitasking”. “Běžné BMI systémy vyžadují, aby se uživatel na daný úkon jako například ovládání robotické paže či vozíku plně soustředil a tělo přitom setrvávalo v klidu. To znamená, že uživatel může provádět pouze jeden úkon. Vzhledem současným omezením BMI systémů je pro zdravé uživatele pohodlnější používat své vlastní tělo,” říká Penaloza.

A právě v tomto aspektu je nový systém jedinečný a inovativní. Ovládání robotické paže totiž pro jisté druhy činností nevyžaduje plnou pozornost uživatele, což znamená, že může provádět více úkonů zároveň. “Účastníci našich experimentů měli za úkol pomocí robotické ruky s lidským vzhledem uchopit lahev, zatímco prováděli další činnost – balancování míčku,” popisuje Penaloza. Tato technologie by v budoucnu mohla nalézt využití v široké řadě oborů od dělníků, kteří by tak mohli zvýšit svou produktivitu, až po astronauty ve vesmíru.

Detailní popis celého výzkumu byl nedávno zveřejněn v odborném časopise Science Robotics.

Zdroj: Digital Trends