Zdroj: Team Zopherus/NASA

Jak bude vypadat bydlení na Marsu? Tento koncept 3D vytisknutelného obydlí vyhrál soutěž NASA

Americká vesmírná agentura v rámci své soutěže s názvem 3D-Printed Habitat Challenge oznámila pět nejlepších návrhů 3D vytisknutelných obyvatelných staveb, ve kterých by lidé v budoucnu mohli přebývat na Marsu.

28. červenec 2018 15:01:12

Zadáním soutěžního úkolu bylo vytvořit udržitelné obydlí pro posádku čtyř astronautů, které lze postavit pomocí technologie 3D tisku. Týmy se musely vypořádat s výzvami jako přeprava materiálu ze Země na Mars či rozdílná atmosféra či krajina Rudé planety. Pomocí speciálních softwarových nástrojů pak měly za úkol vytvořit digitální ztvárnění svého domu jak po fyzické, tak po funkční stránce. Na prvním místě se umístil tým s názvem Zopherus z amerického Arkansasu.


Zdroj: Team Zopherus/NASA

Jeho modulární dům lze vytvořit pomocí 3D tiskárny bez nutnosti lidského zásahu a z materiálů dostupných na povrchu Marsu. Princip tohoto konceptu funguje tak, že speciální přistávací modul nejprve oskenuje své okolí a zvolí vhodnou oblast pro tisk. Následně se z něj odpojí autonomní roboti, kteří shromáždí potřebný materiál. Modul se poté těsně přimkne k povrchu, čímž vytvoří chráněné prostředí pro tisk s vhodným tlakem, smíchá materiály a zahájí tisk šestiúhelníkových staveb.


Zdroj: Team Zopherus/NASA

Díky tomuto tvaru mohou jednotlivé domy stát blízko u sebe, a vytvářet tak komunitu. Stavby jsou vyrobené ze speciální směsi ledu, oxidu vápenatého a marťanských hornin. Koncept však nezapomíná ani na lidský aspekt věci – velké okno poskytuje výhled do rozlehlé krajiny a zároveň dovnitř pouští světlo, které umožňuje také existenci malé hydroponické zahrádky pro pěstování plodin a produkci kyslíku.

Pokud byste se chtěli podívat také na další čtyři koncepty, které se dostaly do nejužšího výběru, najdete je zde.

Zdroj: Dezeen