Zdroj: ESO/M. Kornmesser

Einsteinova teorie relativity byla podrobena dosud nejextrémnějšímu testu. Obstála.

Obecná teorie relativity slavného fyzika Alberta Einsteina byla potvrzena v novém kontextu, kterým je nejextrémnější gravitační pole v celé Mléčné dráze.

28. červenec 2018 09:42:03

Sagittarius A** je supermasivní černá díra uprostřed naší galaxie, která zde vytváří nejextrémnější gravitační pole. Toto těleso poté obíhá hvězda s označením S2, která se mu nedávno přiblížila na dosud nejmenší zaznamenanou vzdálenost a chovala se přesně tak, jak teorie relativity předpovídala. Jedná se o úžasný vědecký počin, který byl umožněn pokročilou technologií, pečlivou matematikou a důsledným 26letým pozorováním.

“Jedná se již o druhé pozorování blízkého průletu S2 kolem černé díry v centru naší galaxie. Nyní jsme ho však díky mnohem lepšímu vybavení mohli pozorovat v nebývalém rozlišení. Na tuto událost jsme se několik let intenzivně připravovali, protože jsme z této jedinečné příležitosti pozorovat účinky obecné relativity chtěli vytěžit maximum,” říká astrofyzik Reinhard Genzel z Institutu Maxe Plancka (MPE).


Zdroj: ESO/M. Kornmesser

Při průletu planety S2 kolem černé díry zaznamenával výzkumný tým její rychlost a oběžnou dráhu. A výsledky přesně naplnily jejich očekávání. Velmi zřetelně totiž ukazují tzv. rudý posuv, který byl v blízkosti supermasivní černé díry detekován vůbec poprvé v historii, a více než 100 let starou Einsteinovu teorii tak opět potvrdily. Jedná se o nejnovější z celé řady testů, které tuto teorii v posledních letech potvrdily. A proč ji tedy vědci stále zkoušejí? Pokud se totiž objeví okolnosti, za kterých by se ukázala jako neplatná, došlo by k zásadní změně našeho chápání vesmíru, což by znamenalo rovněž potřebu nové formy fyziky.

Detailní informace o tomto testu vám poskytne následující video. PS: K dispozici jsou také české titulky.

Zdroj: ScienceAlert