Zdroj: Ocean Cleanup

Projekt Ocean Cleanup představil nový systém pro zachytávání plastů, v oceánu se objeví ještě letos

Tato iniciativa vznikla zhruba před 5 lety, a od té doby svou technologii pro čištění oceánu stále vyvíjí a zdokonaluje.

24. červenec 2018 20:00:12

Projekt Ocean Cleanup poměrně radikálně změnil svůj systém sběru plastového odpadu. Hlavním důvodem byly provedené testy, které odhalily, že stávající systém se z důvodu vln až příliš hýbe a není stabilní. Nový systém, který trochu připomíná slavnou videohru Pac-Man, se skládá z 600 metrů dlouhé plovoucí hadice, pod kterou se do hloubky 3 metrů nachází síť na zachytávání plastů. Odpad zachycený tímto systémem by dle plánů vždy po několika měsících měla odvážet speciální sběrná loď, která ho přepraví na pevninu, kde bude zrecyklován.

Tato nejnovější verze sběrných bariér bude později tohoto roku umístěna do oblasti tzv. Velké tichomořské odpadkové skvrny, kde se nashromáždilo již 1,8 bilionu kusů plastu o hmotnosti 80 000 tun. “Ačkoli je poměrně pravděpodobné, že tato podoba naší technologie pro čištění oceánů nebude poslední, jsme přesvědčeni o tom, že řeší problémy se stabilitou a letos bude mít na kontě sběr prvního plastového odpadu z Velké tichomořské odpadkové skvrny,” uvádí zástupci projektu.

Princip fungování systému vám detailně objasní následující video:

Zdroj: designboom