Zdroj: Carlo Ratti Associati

Dynamic Street: modulární chodník, který lze během chvilky přizpůsobit různým účelům

Italský architekt Carlo Ratti spojil síly s firmou Sidewalk Labs a společně vytvořili systém modulárního chodníku složeného z dlaždic, které lze v průběhu dne libovolně přeskládat, a měnit tak jeho účel.

21. červenec 2018 14:28:57

Jak napovídá samotný název projektu, jedná se o chodník složený z šestiúhelníkových dlaždic, které lze, jak uvádí Ratti, “během několika hodin, či dokonce minut” vyjmout a rozmístit jiným způsobem. Hlavním cílem tvůrců je umožnit, aby jeden úsek cesty či chodníku mohl být využit pro různé účely v průběhu dne či týdne. Jako příklad Ratti uvádí městskou uličku, která je v průběhu denní špičky zaplněná pěší a cyklistickou dopravou, ale klidná po zbytek dne. S Dynamic Street by se z této ulice mohlo během několika minut stát například dětské hřiště.


Zdroj: David Pike

“Dynamic Street vytváří prostor pro městské experimentování. Cílem tohoto projektu je vytvořit ulici, která reaguje na neustále se měnící potřeby občanů,” říká Ratti, který je rovněž ředitelem urbanistického centra MIT Senseable City Lab. Dlaždice však kromě jednoduché manipulovatelnosti disponují také zabudovanými světly, která mohou značit přechody pro chodce, pruhy pro cyklisty či další silniční pokyny, a sloty pro různé vertikální prvky jako sloupky, stojany na kola atd.

Prototyp Dynamic Street, který je nyní k vidění v sídle Sidewalk Labs v Torontu, se skládá z 232 dřevěných dlaždic, které tvoří 11 metrů širokou ulici. Výsledný produkt však podle tvůrců bude dostupný také v dalších materiálech jako beton či guma.

Zdroj: Dezeen