Zdroj: UKSA

Evropa se dočká prvního kosmodromu, v provozu by měl být začátkem následující dekády

Britská vláda oznámila zahájení stavby svého prvního kosmodromu, který bude zároveň prvním na území Evropy. Evropská kosmická agentura totiž využívá kosmodromy v Jižní Americe a Francouzské Guyaně.

17. červenec 2018 11:40:24

Spojené království po takřka desetiletém zvažování oznámilo, že vládní agentura UK Space Agency (UKSA) je připravena otevřít první evropský kosmodrom, který se bude nacházet na odlehlém poloostrově A’Mhoine na severu Skotska. Tato lokalita byla zvolena zejména proto, že daný poloostrov je neobydlený, leží v blízkosti Severního moře a jedná se o nejvhodnější místo pro dosažení oběžné dráhy. Vertikální startovací rampa bude dle tiskové zprávy britské vlády “využívat kombinaci ověřených a inovativních raketových technologií”.


Zdroj: BBC

Skotský kosmodrom má však být pouze součástí většího projektu. Britská vláda totiž investovala zhruba 60 milionů Kč do průzkumu lokalit jako Cornwall, Wales či Argyll, kde by mohly vzniknout další kosmodromy. UKSA navíc plánuje postavit také první komerční středisko pro výcvik astronautů na světě. Pro tuto chvíli je však hlavním cílem zahájení provozu kosmodromu ve Skotsku, které je naplánováno na začátek následujícího desetiletí.

Zdroj: engadget, HypeBeast