Zdroj: Dezeen / Marcus Kung

Britský designér navrhl dron, který k létání nepotřebuje vrtule

Absolvent londýnšké Royal College of Art navrhl dron, který k létání nepotřebuje vrtule. Jeho hlavním účelem je snížit počet zranění způsobených odhalenými čepelemi.

14. červenec 2018 13:31:49

Na zařízení s názvem The Impeller Drone pracoval Marcus Kung v rámci magisterského studijního programu. Namísto odhalených čepelí vrtulí, které najedeme u většiny dronů, využívá jeho systém dmychadla. “Drony jsou oblíbené, ale nebezpečné. Nejčastějším typem nehody spojené s drony je pořezání či poranění odhalenou čepelí vrtule. Jednomu dítěti dokonce rozřízla oko,” vysvětluje v rozhovoru pro server Dezeen svůj záměr Kung. “A tak jsem začal zjišťovat, zda existuje něco, co by v budoucnu tyto vrtule mohlo nahradit. Zkoumal jsem různé typy technologií a nakonec jsem našel tento systém, tedy dmychadlový pohon.”


Zdroj: Dezeen / Marcus Kung

Jeho pohonnný systém vsakuje vzduch prostřednictvím ventilů po straně dronu, poté ho v kruhovém potrubí zrychlí a spodní stranou vytlačí ven, díky čemuž se dron vznese. Účinnost motoru v současné době vychází ze srovnání se standardními drony hůře, nicméně Kung věří, že další vývoj povede ke kýženým zlepšením. V čem má The Impeller Drone oproti vrtulovým dronům naopak výhodu, je jeho tichost, ve které vrtulové drony výrazně převyšuje Kungovým cílem však primárně zůstává zmíněná bezpečnost.

Zdroj: Dezeen