Zdroj: EPA

Izrael jako čtvrtá země v historii hodlá uskutečnit vesmírnou misi na Měsíc

V dnešní době jsou cesty do vesmíru již z velké míry záležitostí soukromých firem jako SpaceX či Boeing. Dříve však šlo o závod mezi jednotlivými národy, především Spojenými státy a Sovětským svazem. A jak je vidět, tato rivalita někde stále panuje.

12. červenec 2018 13:24:52

Misi na Měsíc dosud uskutečnily pouze tři země světa, kdy výše jmenované velmoci doplňuje ještě Čína. A na tuto národnostní rivalitu nyní navazuje také Izrael, který se chce stát čtvrtou zemí v pořadí. Izraelská státní společnost Israel Aerospace Industries ve spolupráci s organizací SpaceIL, která se minulý rok zúčastnila soutěže Google Lunar XPrize, vyšle směrem k Měsíci bezpilotní kosmickou loď. Její start se odehraje letos v prosinci a na oběžnou dráhu ji vynese raketa SpaceX Falcon 9.


Foto: Google Lunar XPrize

Na realizaci této mise se zmíněným organizacím podařilo vybrat necelé 2 miliardy Kč, především od soukromých dárců. “Start první izraelské kosmické lodi naplní Izrael, který nyní slaví 70. let, hrdostí. Jedná se o národní úspěch, který nás zapíše na světovou vesmírnou mapu,” řekl prezident organizace SpacelL Morris Kahn. Cesta lodi do její destinace bude trvat zhruba dva měsíce, přičemž cílovým datem pro přistání na Měsíci je 13. únor 2019. Datum startu však dosud nebylo přesně určeno.


Foto: Eliran Avital

Zdroj: CNET, Digital Trends