Zdroj: Marc Photography

Bruggy zdobí socha velryby v životní velikosti vyrobená z 5 tun plastového odpadu

Nad hlavním kanálem belgického města Bruggy se nyní tyčí zhruba patnáctimetrová velryba, jejíž výroba stála mimo jiné pět tun plastového odpadu, který její tvůrci čtyři měsíce vlastnoručně sbírali.

11. červenec 2018 14:47:51

Autorem uměleckého díla s názvem Skyscraper (the Bruges Whale) je newyorské architektonické studio STUDIOKCA. Jedná se o dosud nejambicióznější projekt této firmy a vznikl při příležitosti výstavy Bruges Triennial 2018, která nese téma “Liquid City” (kapalné město). Cílem tvůrců bylo upozornit na alarmující množství plastového odpadu, který je denně z různých koutů světa vypouštěn do “kapalných měst” Země, tedy oceánů, kde způsobuje utrpení mnoha živočichů. Podle vědců se dnes v oceánech nachází 150 milionů tun odpadu a dalších 8 milionů tun má dle odhadů každoročně přibýt.

Při sbírání odpadu spojilo studio síly s organizacemi Hawaii Wildlife Fund a Surfrider Foundation Kauai Chapter a společně se zaměřily především na pobřeží Havaje, ale také na vodní toky v New Yorku či přístav v Bruggách. Během čtyř měsíců sbírání se jim povedlo nashromáždit 5 tun plastového odpadu modré a bílé barvy. Autoři dále věří, že jejich dílo s koncem výstavy v Bruggách nezanikne a bude moci zvyšovat povědomí na dalších místech planety.

Plastová velryba se v centru Brugg nachází již od května a mnohými je považována za největší ozdobu letošního trienále. K vidění zde bude až do 16. září, takže pokud budete mít cestu do Belgie, určitě si ji nenechte ujít.

Zdroj: DesignTAXI, STUDIOKCA/Kickstarter