Zdroj: Steve Boxall

Telemetron: první hudební nástroj, na který lze hrát ve vesmíru

Prostředí, ve kterém dnes přebývají astronauti ve vesmíru, je maximální měrou přizpůsobeno jejich přežití. Avšak s plány na čím dál delší vesmírné pobyty, nebo dokonce ambicemi kolonizovat jiné planety, přichází také otázka: Jak bude ve vesmíru vypadat lidská kultura?

11. červenec 2018 13:42:38

Nicole L’Huillierová a Sands Fish z MIT Media Lab se rozhodli zjistit, jakým směrem se bude vyvíjet design a kreativita, když už ve vesmíru nebudeme chtít pouze přežít. Výsledkem jejich práce je nástroj s názvem Telemetron. “Telemetron je první elektronický hudební nástroj, který je přímo navržen pro hraní v nulové gravitaci,” řekl v rozhovoru pro Digital Trends Fish. Nástroj tvoří průhledná schránka ve tvaru dvanáctistěnu, v níž se nachází tělesa plnící funkci “zvonkohry”, která obsahují gyroskop.

Jednotlivá tělesa se otáčí a naráží do sebe, přičemž vydávají telemetrický signál. Gyroskopy pak zaznamenávají rychlost a směr otáčení každého tělesa, a výsledný signál posílají do připojeného laptopu, kde se dotyčná data mění na zvuky. Na nástroj tedy člověk může hrát tak, že jím bude v prostoru pohybovat či třást. Na Telemetron lze hrát jak uvnitř raketoplánu či vesmírné stanice, tak také ve vakuu bez přítomnosti zvukových vln.

Ačkoli vesmírná kultura v současné době není úplně na pořadu dne, tento audiovizuální experiment otevírá dveře novým formám kreativních řešení a přináší kouzlo vesmíru také do hudby.

Zdroj: MIT Media Lab, Digital Trends