Bývalý zaměstnanec společnosti Apple obviněn z krádeže autonomních technologií

Krást se nevyplácí a gigantické společnosti jako je Apple už tuplem ne

11. červenec 2018 12:31:27

Dnes již bývalý zaměstnanec společnosti Apple byl zadržen a obviněn z krádeže autonomní automobilové technologie a sdílení obchodního tajemství vůči čínské společnosti zabývající se vývojem elektricého pohonu – Xpeng Motors. Hardwarový inženýr Xiaolang Zhang byl zadržen 7. července během bezpečnostní kontroly na mezinárodním letišti San Jose, zatím co se chystal k last-minute letu do Hangzhou v Číně.

Americká federální státní zástupkyně obvinila bývalého hardwarového inženýra společnosti Apple Xiaolang Zhanga, z kopírování více než 40 GB duševního vlastnictví společnosti Apple do laptopu své ženy, což stihl ještě dříve než v dubnu opustil Apple, údajně kvůli pracovní nabídce od Xpeng Motors. Podle agentury Reuters kradená data kromě jiných informací obsahují také 25-ti stranový tajný plán obvodové desky pro samo-řídící tzv. autonomní auto. To podle vyšetřovatelů naprosto stačí k trestnímu obvinění, kterého se mu také nakonec dostalo.

Podle soudních spisů byl Zhang americkým gigantem najat v roce 2015, aby pracoval na tajném projektu autonomního vozidla. V dubnu 2018 však Zhang vyráží na ohlášenou otcovskou dovolenou a cestuje zpět do domovské Číny. Jeho chování bylo však brzy ohlášeno jako podezřelé, když jeho nadřízený zjistil, že Zhang mezitím absolvoval rozsáhlé vyhledávání tajných databází a vrátil se do kampusu Apple 28. dubna, zatím co měl být stále v Číně na hlášené otcovské dovolená. O dva dny později, tedy 30. dubna odstoupil Zhang na vlastní žádost ze společnosti Apple, s údajného důvodu lepší pracovní nabídky od čínské automobilky Xpeng Motors.

27. června FBI podrobila Zhanga výslechu a v jeho domě vykonala na vyšetřovací příkaz prohlídku. Agenti se později dozvěděli, že Zhang koupil last-minute letenku do Číny na 7. července, kdy byl také na letišti v San Jose zadržen a převezen do vazby.

Na další podrobnosti o tomto případu si budeme muset ještě počkat, je však nadmíru jasné, že si Xiaolang Zhang zavařil na pořádný problém. Čína, ani Xpeng Motors se k problému dosud nevyjádřili.

zdroj: wired, reuters