Zdroj: Google

Co se stane, až nebude kam ukládat data? Nový startup je chce kódovat do DNA

Lidstvu dochází prostor pro ukládání dat. Možná se vám to zdá jako přehnané, až apokalyptické varování, nicméně je to tak. A pokud svou spotřebu nehodláme omezit (což nehodláme), je třeba inovativních řešení.

10. červenec 2018 13:23:27

Ještě před nedávnem, když neexistovala tzv. cloudová úložiště, jsme byli omezeni kapacitou našeho hard disku. Jakmile jsme ji naplnili, přišel čas externích úložišť (těch fyzických), nebo mazání dat. Dnes už ale data nemažeme ani my jako jednotlivci, ani firmy. Vše ukládáme na již zmíněný cloud, který se nám zdá bezedný a věčný. Avšak je třeba si uvědomit, že je to opět jen další počítač, který vám tuto službu poskytuje na dálku.

Internet už v současné době využívá 3,7 miliardy lidí, kteří produkují 2,5 trilionu bajtů dat denně. 90 % všech světových dat vzniklo za poslední dva roky. A vzhledem ke stále novým chytrým zařízením připojených do tzv. internetu věcí (IoT) tato čísla zdaleka nejsou konečná. “Když se řekne pojem cloudové úložiště, představíme si ty nekonečé zásoby dat. Cloud je však ve skutečnosti jen počítač někoho jiného,” řekl pro server Digital Trends Hyunjun Park, spoluzakladatel start-upu Catalog, která se ukládáním dat zabývá.


Zdroj: Catalog

Park společně se svým kolegou Nathanielem Roquetem založil zmíněnou firmu, v rámci které vyvinuli technologii, která dle jejich slov dokáže od základů změnit ukládání dat. Park tvrdí, že všechna světová data se s tímto novým řešením vejdou do prostoru o velikosti šatní skříně. A jak že to chtějí udělat? Zakódují data do DNA. “Často se mě ptají, čí DNA používáme,” usmívá se Park. “Lidé se nás bojí, protože si myslí, že bereme DNA živým lidem a děláme z nich mutanty nebo tak něco. To Catalog nedělá.”


Zdroj: Catalog

DNA, do které kóduje data, tvoří syntetický polymer. Není biologického původu a série základních párů, do které se data kódují jako série jedniček a nul, rovněž není kódem ničeho živého. Nicméně konečný produkt je biologicky nerozpoznatelný od toho, co byste našli v živé buňce," vysvětluje Park. A že to s touto technologií myslí vážně, dokazuje také skutečnost, že Catalog již získal financování ve výši zruba 200 milionů Kč a také podporu předních profesorů ze Stanfordu a Harvardu.


Zdroj: Catalog

Zdroj: Digital Trends