Zdroj: ZKZM Laser Press Handout / South China Morning Post

Čína vyvinula laserový blaster jako z Hvězdných válek. Tedy alespoň to tvrdí

Vědci z Čínské akademie věd přišli s tvrzením, že vyvinuli zbraň s neviditelným laserovým paprskem, který dokáže spálit cíl na téměř kilometrovou vzdálenost.

9. červenec 2018 16:35:58

Čínský deník South China Morning Post minulý týden informoval o nově vyvinuté laserové útočné zbrani s označením ZKZM-500, která má údajně produkovat neviditelný energetický paprsek, který dokáže “okamžitě karbonizovat” lidskou kůži a tkáně na vzdálenost až 800 metrů. Jako autoři jsou v článku uvedeni anonymní vědci z Institute of Optics and Precision Mechanics ve městě Si-an, který spadá pod Čínskou akademii věd. Zbraň je kategorizovaná jako nesmrtící, způsobuje však údajně “nesnesitelnou” bolest.


Zdroj: South China Morning Post

Mnozí dborníci se však na tuto zprávu dívají skepticky. Aby bylo možné vytvořit silný a dalekonosný laserový paprsek, musela by zbraň dle nich být mnohem větší a silněji napájená. Laserové paprsky se totiž při pohybu vzduchem, vodou či dalšími látkami ztenčují. “Je zkrátka nemožné, aby laser napájený lithium-iontovou baterií, který bude čověk moci nosit s sebou, byl schopný produkovat popisovaný žár z bezprostřední blízkosti, natož na 800 metrů,” napsal pro server TechCrunch Devin Coldewey.

Ať je zbraň v této chvíli skutečná či nikoli, tato zpráva ukazuje zájem o vývoj laserové technologie, která by v budoucích letech mohla hrát klíčovou roli v produkci zbraní.

Zdroj: Dezeen, TechCrunch, South China Morning Post