Toyota / The Energy Observer

Budoucnost lodní dopravy? Světové vody brázdí první autonomní loď na vodík

Loď s názvem Energy Observer se v rámci stejnojmenné expedice vydává na šestiletou plavbu kolem světa, během které navštíví mimo jiné také olympiádu, s cílem ukázat, jak v budoucnu budeme moci využívat zelenou energii ve velkém.

7. červenec 2018 12:05:44

Expedici Energy Observer, která je označována jako model pro energetické sítě budoucnosti, financuje především japonská automobilka Toyota, která v posledních letech dostává svým závazkům využívat energii z obnovitelných zdrojů. Loď si vyrábí vlastní vodík z mořské vody a do ovzduší nevypouští žádné skleníkové plyny. Původně vznikla jako závodní, ale později byla adaptována pro využívání energie ze slunce, větru a vln. K tomu je vybavena zmíněnou technologií pro výrobu vodíku, která funguje na bázi elektrolyzéru rozdělujícího vodu na kyslík a vodík.

Plavidlo o rozměrech 30,5 metru na délku a 12,8 metru na šířku svou cestu zahájilo minulý rok ve francouzském městě Saint-Malo. V oblasti kolem francouzského pobřeží pak nějakou dobu zůstalo, avšak nyní se již nachází ve Středomoří. V roce 2019 si to namíří na sever Evropy, odkud se vydá do japonského Tokia, kde se v roce 2020 “zúčastní” olympijských her. V těchto dnech loď kotví v benátském přístavu, kde ji může v rámci interaktivní výstavy udržitelných technologií, kterou připravila její posádka, navštívit také veřejnost. Za 9 dní se však opět vydá na širé moře.

Zdroj: designboom