Zdroj: Arch2o.com

Tchajwanské palácové muzeum. Roztékající se inkoustová skulptura uprostřed rýžových polí

Jižní pobočka Tchajwanského palácového muzea vznikla roku 2015. Světoznámý architekt Kris Yao se při vzniku impozantního projektu inspiroval čínskou kaligrafií a výsledek stojí za to.

7. červenec 2018 15:00:47

Celé dílo je zasazeno do částečně zemědělské krajiny oseté rýží a cukrovou třtinou. Muzejní komplex je navíc obklopen uměle vybudovaným jezerem, jehož tvar při pohledu z ptačí perspektivy přímo navazuje na neobvyklé křivky nové budovy.

Kris Yao našel při projektování areálu silnou inspiraci v čínské kaligrafii. Jednotlivé části budovy tedy reprezentují tři tahy čínského písma. Hlavní výstavní prostor představuje inkoustový tah štětcem. Tato část budovy je kompletně osázena několika desítkami tisíc diskovitých odlitků z hliníku, které jsou zakřiveny v takových úhlech, aby pohybem slunce a oblohy znázorňovaly čínského draka, který se na fasádě vlivem odlesků a stínů z disků postupně pohybuje.

Druhá, ocelová část muzea, představuje zasychající inkoust. Zde je umístěna kavárna, knihovna, muzejní kanceláře a prostory pro hosty. Stěny jsou z velké části tvořeny sklem. Výstavní i reprezentační budovu poté protíná vstupní nádvoří a cesta, jejichž křivka znázorňuje rozmazaný nezdařilý inkoustový črt a přímo navazuje na vstupní silně dynamicky tvarovaný most vedoucí přes jezero.

Po překonání mostu s impozantním výhledem se návštěvníkům nabízí pohled na nezvykle harmonické muzejní nádvoří, jenž je kompletně obsázeno bambusy. Vstupní brána je pokryta masivní skleněnou plochou, která jasně definuje hranici mezi krajinou a vnitrem budovy. Po vstupu do vstupní haly mají pak návštěvníci při stoupání po schodech do výstavní části, jejíž fasáda je pokryta disky, možnost nahlédnout do ocelového výčnělku s velkými skleněnými plochami, které poskytují monumentální výhled do krajiny.

Celý komplex působí v krajině značně harmonickým dojmem a nijak nenarušuje krajinný ráz, ač se jedná o velmi detailně propracované dílo s jasnou myšlenkou a vysokou funkční hodnotou.