Zdroj: MIT

Robot Cheetah 3 z dílny MIT "nevidí", přesto však může zkoumat místa, kam by se člověk vydat nemohl

O tomto robotu lze říci, že je prakticky slepý. To je však dost možná jeho největší předností, protože nemusí spoléhat na kamery či snímače a dokáže improvizovat.

5. červenec 2018 18:33:38

Jak již napovídá samotný název stroje, za jehož vývojem stojí inženýři z Massachusettského technologického institutu, jedná se již o třetí verzi tohoto robota, který nyní dokáže mimo jiné chodit těžkým terénem, lézt po schodech zasypaných sutinami a rychle získat zpět svou rovnováhu, když ho něco rozhodí. Všechny tyto činnosti zvládá i navzdory tomu, že je v zásadě slepý. Tento čtyřicetikilový robot o velikosti dospělého labradora je totiž navržený tak, aby nemusel spoléhat na kamery či vnější senzory.


Zdroj: MIT

Svou cestu terénem si razí pomocí tzv. slepého pohybu (blind locomotion), který lze připodobnit k chůzi člověka místností v naprosté tmě. “Existuje mnoho nečekaných chování, která by tento robot měl zvládnout, aniž by spoléhal na zrak,” říká docent z MIT Sangbae Kim. Podle jeho vize by Cheetah 3 během následujících let mohl vykonávat úkony, které by pro člověka byly příliš nebezpečné nebo neproveditelné. Schopnosti robota předvedou výzkumníci v plné kráse v říjnu na konferenci IROS (International Conference on Intelligent Robots) v Madridu.

Zdroj: MIT News